Miss Fisher’s Murder Mysteries

Tenhle oddechový detektivní seriál s atmosférou 20. let odehrávající se v Austrálii je ideální pro sledování s dospívající dcerou. Je totiž stylový, má skvělé kostýmy a má zajímavou hlavní hrdinku, emancipovanou Phryne Fisher (Essie Davis). Upozorňuji jen, že tato má poněkud uvolněnou morálku, až to někdy ruší, zároveň ale také dobré srdce a chytrou hlavu.

Seriál byl natočen  podle knih Kerry Greenwood. Producentka Fiona Eager o seriálu říká:

„Byli jsme zvědaví, co je na té knižní sérii tak zajímavého, že baví šestnáctileté i sedmdesátileté. Phryne je jedou z prvních feministek… Je tak trochu jako James Bond – akorát je mnohem lépe oblečená.“

Seriál je epizodní, každý díl tedy Phryne vyřeší jeden případ, zároveň se seriálem jako nit táhne její záhadná minulost. V řešení všech případů jí pomáhá komorná Dorothy, katolička s dobrým vychováním a se skvělými pozorovacími schopnostmi. Obě se pletou do cesty detektivovi Jackovi Robinsonovi (Nathan Page). Tomu, jak už to v takových příbězích bývá, leze nejprve Miss Fisher na nervy, později se z nich ale stanou nerozluční spojenci. Jack má k ruce loajálního konstábla Hugha Collinse. Nelze opomenout ani otravnou tetičku Prudence (skvělou Miriam Margolyes) či majordoma, Mr. Butlera, kteří spolu s dalšími dobře vykreslenými postavami doplňují partu.

Nemohu nepochválit historicky do detailů odpovídající kostýmy. Není divu, že se po světě pořádají jejich výstavy, jsou vážně dotažené.

U některých seriálů máte s přibývajícími sériemi pocit, že jde kvalita dolů, u Miss Fisher jsem měla dojem opačný. Drží styl, evokuje Herculea Poirota a je vtipný. V seriálu nejsou vyloženě explicitní sexuální scény. Navíc i poněkud uvolněné mravy Miss Fisher se časem poněkud zklidňují a i u jiných postav vidíme během času vývoj.

Zatím seriál končí třetí řadou, periodicky se objevují rozporuplné zprávy – jednou, že se můžeme těšit na čtvrtou řadu, pak zase, že nic dalšího natočeno nebude a nakonec, že by se snad měla objevit celovečerní triologie. Musíme se tedy nechat překvapit, zda na okouzlující Phryne Fisher čekají další detektivní případy, či nikoliv. Já bych je brala hned.

žádné komentáře

přidat komentářThis site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.